Оралдағы филиалда ҚазҰМУ оқытушылары 680 дәрігерді оқытты

07.02.2022

С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті 2019 жылдың қараша айында Батыс Қазақстан Жоғары медициналық колледжінің базасында филиалын ашты. Жетекші қазақстандық медициналық университеттің қолдауымен колледжде кардиохирургия, онкология, акушерлік және гинекология, хирургия және балалар хирургиясы сияқты жаңа мамандықтар енгізілді. Қазіргі уақытта колледжде емдеу және мейірбике ісі бойынша білім береді, сонымен қатар фармацевтика, гигиена және зертханалық диагностика саласындағы мамандарды дайындайды.
ҚазҰМУ колледжді тапсыру оқу сапасын арттыруға және бюджетке жүктемені төмендетуге мүмкіндік берді. ҚазҰМУ ректоры Талғат Нұрғожин атап өткендей, университет үшін бұл ынтымақтастықтың алғашқы тәжірибесі емес. Бүгінде ЖОО 124 халықаралық және екі стратегиялық серіктесі бар. Қазақстан Университеті 2017 жылдан бастап Lithuanian University of Health Sciences (ЛУНЗ), ал 2016 жылдан бастап State University of New York (АҚШ) стратегиялық серіктесі болып табылады.
«ҚазҰМУ әрбір студентінің шетелде тәжірибеден өтуге және бітіру кезінде екі диплом –еліміздің және SUNY алуға мүмкіндігі бар. Бұдан басқа, Санкт-Петербург химия-фармацевтика университетімен, University of Information technology and management in Rzeszow, Poland, Орталық Азиядағы ауруларды бақылау және алдын алу орталығымен – «Қолданбалы эпидемиология» және Kyungpook (Оңтүстік Корея) ұлттық университетімен (Физикалық медицина және оңалту) бірлескен білім беру бағдарламалары жұмыс істейді. Сондай-ақ ҚБТУ – «Биоинформатика», Абай атындағы ҚазҰПУ-«Медициналық құқық» және Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ-«Инклюзивті білім беруді медициналық – педагогикалық сүйемелдеу» бірлескен білім беру бағдарламалары бар», – деді ректор.
2021 жылы ҚазҰМУ Орал қаласындағы филиалында 73 оқыту циклы өткізілді, онда 680 курсант оқытылды. 2020 жылмен салыстырғанда өткізілген циклдардың 135% өсуі байқалады, оқытылғандардың саны 197% ұлғайған, табыс 158% көтерілген. Филиалдың 2021 жылғы табысы -16 810 000 теңгені (2020 ж-10 510 000 теңге) құрады. Оқыту ҚазҰМУ оқытушылары тартыла отырып, онлайн режимде жүргізілді.
Циклдардың тақырыптары медициналық ұйымдардың өтінімдеріне байланысты қалыптасқан, олар «Патронаждық қызметтің әмбебап-прогрессивтік моделі», «Бала жасындағы ауруларды ықпалдастыра жүргізу», «Ауруларды басқару бағдарламасы», коронавирустық инфекция бойынша циклдар, «РҚТБ жағдайында КВИ бар науқастарды жүргізу», «КВИ туындаған пневмониямен ауыратын науқастарға мейіргерлік күтім» және т.б. нәресте және ана өлімінің алдын алу бойынша циклдар – «Антенатальды күтім», «Жүкті әйелдердегі эктрагенитальды патологияны диагностикалау және емдеу», «Жүкті әйелдердегі гестоздарды диагностикалау және емдеу», «Иммунопрофилактика». Сондай-ақ «Терапияның, герантологияның өзекті мәселелері», «Клиникалық ЭКГ» және т.б. бойынша циклдер өткізілді.
ҚазҰМУ филиалы арқылы 425 дәрігер, 255 орта медициналық қызметкерлер білімін шыңдады.
Естеріңізге сала кетейік, 2020 жылдың желтоқсан айында ҚазҰМУ ректоры Тараз қаласындағы Жамбыл жоғары медициналық колледжінің базасында университет филиалын ашқан болатын. Алғашқыда онда 100 жуық адам білім ала бастады.