Проректор-Басқарма мүшесі Давлетов Кайрат Киргизбаевич

Давлетов Кайрат Киргизбаевич

ҚазҰМУ Ғылыми блогы бойынша Проректор – Басқарма мүшесі

1963 жылы туған. Алматы мемлекеттік медицина институтын (1986) «емдеу дело» мамандығы бойынша үздік бітірді, институтты бітіргеннен кейін Қазақ КСР республикалық кардиология ҒЗИ-да «кардиология» мамандығы бойынша клиникалық ординатураға түсті. 1990 жылы бүкілодақтық кардиологиялық ғылыми орталықтың аспирантурасына түсті (г. Мәскеу) және 1993 жылы Академик Е.и. Чазовтың жетекшілігімен «атеросклероздың әртүрлі локализациясы мен таралуы бар науқастарда эндотелийдің коагулянттық, антикоагулянттық және фибринолитикалық функцияларының маркерлері»тақырыбында кандидаттық диссертация қорғады. Сондай-ақ, 2004 жылы АҚШ Қоғамдық денсаулық сақтау магистрі (Emory University Rollins School of Public Health) Атланта, Джорджия дипломын алды.

Жұмыс тәжірибесі:

• 1994-1996 жж – Алматыдағы австриялық компаниялардың фармацевтика өкілі;
  • 1997-1998 жж — Қазақстан Республикасы Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі Азия даму банкі жобаларды іске асыру басқармасының басшысы;
  • 2000-2002 жж. – Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемалары ұлттық орталығының медициналық-әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің меңгерушісі, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының CINDI – Қазақстан жүрек-қан тамырлары ауруларының алдын алу бағдарламасының орындалуын қадағалады;
  • 2008 – 2013 жж — АҚШ халықаралық даму агенттігінің (USAID) Орталық Азиядағы аймақтық кеңсесінде Қазақстандағы USAID денсаулық сақтау бағдарламаларының менеджері болып жұмыс істеді;
  • 2013 – 2016 жж — Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Кардиология және ішкі аурулар ғылыми-зерттеу институты республикалық мемлекеттік кәсіпорны директорының стратегиялық даму, халықаралық байланыстар және профилактика жөніндегі орынбасары;
  • 2016 – 2019 жылдар – Асфендияров атындағы ҚазҰМУ қоғамдық денсаулық сақтау, профилактикалық медицина, мейірбике ісі және менеджмент факультетінің деканы.
  • 2019 жылдан бастап 2022 жылдың қыркүйегіне дейін Алматы қаласындағы әл-Фараби атындағы ҚазҰУ денсаулық сақтау ғылыми-зерттеу институтының директоры қызметін атқарды.
  • 2022 жылдың қазан айынан бастап қазіргі уақытқа дейін С.Асфендияров атындағы ҚазҰМУ ғылыми блогы проректоры қызметін атқарды.

Давлетов К.К. Scopus – 44 базасы бойынша Хирш индексі бар Қазақстанның ең дәйексөзді ғалымы болып табылады және 45 мыңнан астам дәйексөзге ие.
Давлетов К. К.-The Lancet, Nature, New England Journal of Medicine, JACC, European Heart Journal, European Public Health Journal, European Journal of Preventive сияқты жоғары рейтингті халықаралық журналдарда жарияланған 70-тен астам халықаралық басылымдардың тең авторы Cardiology, International Journal of Public Health, International Journal of Epidemiology, JAMA және басқалар.
Бас зерттеуші ретінде Ұлттық денсаулық институтының (АҚШ) – nih-Питтсбург Университетімен (АҚШ) бірлесіп 2020-2021 жылдары іске асырылған-building capacity for the Study of Cognition and Risk Factors in Kazakhstan «грантына дайындалуға және ұсынуға бастамашы болды.
Бұл жоба бойынша Қазақстанға 120 мыңнан астам АҚШ доллары тартылды. Бұл жобаның ауқымды жалғасы дайындалуда. Бас зерттеуші ретінде бірнеше әлемге жетекшілік етеді
Қазақстанда PURE, EUROASPIRE IV & V, INVICTUS clinical trial, Familial hypercholesterolemia project, SURF, BO-Co19 және CATINCA сияқты танымал халықаралық көп орталықты жобалар Global burden of Disease (ihme, USA), NCD risk factors бірлескен зертханасы болып табылады ынтымақтастық (Imperial College, UK).
2020-2021 жылдары «Денсаулық сақтау және тұрақты даму жөніндегі кеңес» Ғылыми кеңес кеңесінің мүшесі шақырылды.
Марапаттарға ие болды-Ғылым көшбасшысы-Web of Science 2018, researcher of the Year 2018 from Scopus, MNVO «Үздік ғылыми қызметкер» сыйлығы 2021 ж. Давлетов К. К. марапаттау комиссиясының мүшесі болып жұмыс істеді
2020 ж. ғылым саласындағы мемлекеттік сыйлық, 2020 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейін «өмір және денсаулық туралы ғылымдар» ҰҒК мүшесі, Республикалық Қоғамдық кеңестің (РОС) мүшесі / сарапшысы болып табылады
2022 жылдан бастап Аманат партиясы жанындағы білім беру және денсаулық сақтау мәселелері бойынша мүше / сарапшы болып өсті.